x
Doğal Ltd

 Kurumsal 

 METALLER 

 Alüminyum Hakkında 

Gelişimde Alüminyum Önemli Bir Metaldir.

Doğal Ltd
Doğal Ltd

Alüminyum Hakkında

Alüminyum...

Güneş ışınlarından etkilenmez, her iklimde kullanılabilir, pas tutmaz. Çelikten 3 kez daha hafiftir, kolay şekillendirilebilir. Çok sayıda seçeneği vardır. Isı yalıtımında terletmez, dekoratiftir, çürümez, ömür boyunca ek harcama getirmez...

Her Şey İnsan için...

Doğal Ltd

Yüzlerce Bitmiş Proje

Doğal Ltd

Yarım Asrın Deneyimi

Doğal Ltd

Binlerce Mutlu Müşteri

Alüminyum Renkleri

Eloksal Renkler Hakkında

Doğal Ltd

  Eloksal Renkler...

• Eloksal kaplama, alüminyuma özel bir kaplama çeşitidir. Alüminyum bilindiği üzere dayanıklı bir metaldir. Fakat çeşitli korozif ortamlarda alüminyumun direnci yeterli değildir. Bu nedenle alüminyumun eloksal kaplanması gerekmektedir.

• Eloksal işlemi sonucu alüminyumun üstünde oluşan tabakanın kimyasal formülü Al2O3 şeklindedir. (Alüminyum Oksit tabakası) Tabakanın porlardan oluşan yapısı şekildeki gibidir :

• Alüminyum yüzey, bariyer tabaka ve por şeklinde görünen yapı 5-25 µm arası kalınlığında olabilir. Daha sonradan yapılacak işlemde bu oluşan porlar bir şekilde kapatılarak, sıkılaştırılarak korozif ortamlara, sıcaklığa karşı daha dayanıklı bir yapı olması sağlanır. Eloksal tabakası ne kadar sağlam olsa da, oluşan porların bir şekilde kimyasal bir prosesten geçmesi gerekmektedir.

• Renklendirme İşlemi : Renklendirme işleminde eloksal kaplamadan sonra oluşan porların arası kimyasal maddelerle doldurulur. Bu da dıştan bakıldığında alüminyuma renk kazandırır. Renklendirme işleminden sonra oluşan parça dekoratif amaçlı olduğu gibi bazı sektörlerde farklı amaçlarla da kullanılabilinir. Örnek olarak ; Fırınlarda var olan bek şapkaları eloksal kaplandıktan sonra siyah renklendirme işlemine girer. Bu işlem sonucunda eğer metal yüzey işlemi kobalt sülfatla yapılıyorsa alüminyum yaklaşık 550°C’ye dayanır. Türkiye’de siyah eloksal kaplama işini en iyi yapan firma olduğumuza inanıyoruz. Önde gelen beyaz eşya üreticilerinin her boyutta bek şapkasını (ayda yaklaşık 150.000 adet) herhangi bir sorunla karşılaşmadan uzun yıllar kapladık. Yandaki görselden de anlaşılacağı gibi organik boyalar sadece yüzeyi doldurduklarından korozyona karşı bir direnç gösteremezler. Kullanım yerlerine göre bunlar zamanla aşınır, çatlarlar veya renkleri atar. Aksine elektrolitik renklendirmeyle yapılan ve sonunda siyah eloksal denilen kaplama, korozyona çok iyi şekilde dayanır.

Renk Tonları Firmalara Göre Farklılık Gösterebilir...

Elektro Statik Renkler Hakkında

Doğal Ltd

  Elektro Statik Renkler...

Elektrostatik toz boyama solvent içermeyen bir yüzey kaplama metodudur. Kaplayıcı malzeme, son kat boya tabakasını oluşturan çok ince toz boya partikülleridir.

Toz boya, boya kabininde özel boya tabancaları vasıtasıyla atılır.Tabancadan geçerken elektrostatik yüklenen toz boya partikülleri kabin içinde boyanacak malzemeye yapışır ve kaplama işlemi gerçekleşmiş olur. Toz boyanın malzeme yüzeyine tam olarak yapışabilmesi için malzemeninde çok iyi bir şekilde topraklanması gerekir. Fazla atılan boya, kabinde bulunan boya geri kazanım sistemi sayesinde toplanır ve tekrar kullanıma sokulur. Boya geri kazanım sistemi elektrostatik toz boyama teknolojisinin en büyük ekonomik avantajlarından biridir. Malzeme toz boya ile kaplandıktan sonra pişirme fırınına girer. 200ºC olan fırın ısısı toz boyanın erimesini ve malzeme üzerine yapışmasını sağlar. Sonuçta çok dayanıklı, ekonomik, çevre dostu, geniş renk yelpazeli ve parlak bir yüzey kaplaması elde edilir.

Solvent içermemesi, yüzey kalitesi, dayanıklılığı, boya geri kazanım sistemi, ekonomikliği ve çevre duyarlılığı elektrostatik toz boyamayı geleneksel boyama işlemlerine göre daha çekici bir alternatif yapmaktadır.

Renk Tonları Firmalara Göre Farklılık Gösterebilir...

Ahşap Desenli Renkler Hakkında

Doğal Ltd

  Ahşap Desenli Renkler...

• Ahşap desen kaplama ünitesinde alüminyum profiller ahşap görünüm kazanır. Yıllık 1800 ton kapasiteli ünitemizde palm, ceviz, meşe, çam, kiraz desenleri, açıktan koyuya farklı tonlarda uygulanabilmektedir.

• İstenildiğinde ısı yalıtımlı profillerin sadece dış yada sadece iç kısımları ahşap desenle kaplanabilir. "Eloksal - Ahşap" yada "Toz Boya - Ahşap" gibi karma profiller yaratılabilir.

• Ahşap desenleri farklı tonlarda elde etmek için önce ham alüminyum profillere elektrostatik toz boyama işlemi uygulanır. Bu işlemde profiller PG1, PG2, PG3, PG4 gibi Gençer Alüminyum'un uzun denemeler sonrası elde ettiği astar tonları ile kaplanır.

• Astarlama işlemi sonrası profiller doğal ahşap desen transfer filmleri (desen kağıtları) ile örtülür ve bu örtü profil boyunca torbalama makinesinde lazerle dikilir. 2 başta açık kalan kısımlar da kapatılır ve film örtü profili saracak şekilde vakumlanır. Ardından profiller 200 C de 10 dakika süresince fırınlanır ve bu aşamada film üzerindeki ahşap desen, alüminyum profillerin üzerine yedirilir. Böylece doğal görünümlü ahşap desenli profiller elde edilir.

• Film ve baz boya seçimlerinde alanının en iyisi olan firmalarla çalışan şirketimiz, uzun bir araştırma geliştirme süreci sonunda elde edilen renk seçenekleri ile size yeniyi kaliteyle buluşturarak sunmayı böylece pazara erken girmenin avantaj ve prestijini birlikte paylaşmayı hedeflemektedir.

Renk Tonları Firmalara Göre Farklılık Gösterebilir...

Elektrostatik toz boyama solvent ( Petrol kaynaklı uçucu madde) içermeyen bir yüzey kaplama metodudur. Kaplayıcı malzeme, son kat boya tabakasını oluşturan çok ince toz boya partikülleridir.Toz boya, boya kabininde özel boya tabancaları vasıtasıyla atılır...

Her Şey İnsan için...

Doğal Ltd

Doğal Ltd

Doğal Alüminyum ltd şti olarak tüm çalışmalarımız müşteri memnuniyeti için...
Dogal Ltd

Teknik Bilgiler

Doğal Ltd
Kullanım Alanlarından Bazıları

Doğal Ltd

  Kullanım Alanları...

•Ulaşım (otomobil, uçak, kamyon, tren vagonları, deniz araçları, vs.)

•Ambalaj (alüminyum kutular, folyolar, vs.)

•Su arıtma

•İnşaat (cam, kapı, duvar, bina, vs.)

•Dayanıklı tüketim aletleri (cihazlar, mutfak araç gereçleri, vs.)

•Elektrik hatları(alüminyum, bakırla eşit elektrik iletkenliğine sahip olup onun yarı ağırlığındadır ve fiyatı da daha ucuzdur )

•Makine imalatı

•Kapı ve pencereler

•Giydirme cephe ve kış bahçeleri

•Piramit, çatı ışıklıkları ve tonozlar

•Otomatik kapılar, sarmal kapılar ve otomatik panjurlar

Doğal Ltd
Teknik Özellikleri

Doğal Ltd

  Teknik Özellikleri...

•Kendisi manyetik olmamakla birlikte MKM çeliği ve Alnico manyetlerinin yapımında.

•Yüksek safiyette alüminyum (SPA, %99.98 - %99.999 Al) elektronik ve CD lerde.

•Toz haline getirilmiş alüminyum boyalara gümüşümsü renk vermede kullanılır. Alüminyum pulcukları (özellikle ahşap boyamada), astar boyalarına katılabilir. Böylece kurumayla birlikte alüminyum pulcuklar su geçirmez bir tabaka oluşturur.

•Anodize edilmiş alüminyumun oksidasyon direnci daha da yüksektir ve inşaat sanayinin pek çok alanında kullanılır.

•Kolay şekillendirilebilir oluşu ve yüksek ısı iletkenliğinden ötürü, yeni bilgisayarların CPU'larının ısı uzaklaştırıcılarında alüminyum kullanılır. Bakır ısı uzaklaştırıcıları daha küçük olmalarına karşın daha pahalı ve yapımları daha zordur.

•Alüminyum oksit (alumina), doğada corundum (rubi ve safir) halinde bulunur ve cam yapımında kullanılır. Sentetik rubi ve safir, lazerlerde koherent ışık yapımında kullanılır.

•Alüminyumun çok hızlı oksitlenme özelliği, katı roket yakıtı olarak ve diğer piroteknik kompozisyonların üretiminde kullanılmasına yol açar.

•Alüminyum aynı zamanda bir süper iletkendir. Süper iletkenliğe geçiş kritik sıcaklığı 1,2 K dir.

Doğal Ltd
Tarihçesi

Doğal Ltd

  Tarihçesi...

Eski Yunanlılar ve Romalılar, alüminyumun tuzlarını, boyaların renklerini sabitleştirmede ve kan durdurucu olarak kullanmışlardır. Alüminyum günümüz tıbbında hala kan durdurucu ve damar büzücü olarak kullanılmaktadır. Friedrich Wöhler'in, alüminyumu, 1827'de, susuz alüminyum klorürü potasyum ile karıştırarak ayrıştıran ilk kişiolduğu bilinirse de metal, o tarihten iki sene kadar önce,Danimarkalı bir fizikçi ve kimyacı olan Hans ChristianQersted tarafından saf olmayan bir formda üretilmiştir.

Dolayısıyla almanaklarda ve kimya literatüründe Qersted'in adı alüminyumu bulan kişi olarak geçer. Fransız Henri Saint-Claire Deville, 1846'da, Wöhler'in metodunu, daha pahalı olan potasyum yerine sodyum kullanarak geliştirmiştir. Amerikalı Charles Martin Hall 1886'da, alüminyumun elektrolitik bir prosesle eldesine ilişkin bir patent başvurusunda (patent no: 400655) bulunmuş, aynı yıl, Hall'un bu buluşundan tamamen habersiz olmak üzere Fransız Paul Héroult da aynı tekniği Avrupa'da geliştirmiştir. Bu nedenle iki bilim adamının adı verilen Hall-Heroult prosesi, günümüzde alüminyumun cevherinden eldesinde bütün dünyada kullanılan temel yöntemdir..

KURULUŞ & 1968
u